Samsung stracił pozycję w Indiach wraz ze wzrostem popularności Realme, OPPO i Vivo w pierwszym kwartale 2020 r

Według najnowszego raportu z analizy rynku smartfonów firmy Counterpoint Samsung odnotował gwałtowny spadek sprzedaży w Indiach w pierwszym kwartale 2020 roku.

Pomimo tego, że Samsung stracił pozycję drugiej najczęściej wysyłanej marki smartfonów w Indiach do chińskiego OEM Vivo w czwartym kwartale 2019 r., jak zauważyła firma znaczący wzrost udziału w rynku pod koniec ubiegłego roku. Jednak jak wynika z niedawnego raportu z tego roku, sytuacja Samsunga uległa pogorszeniu Counterpoint Research ujawnia, że ​​firma przegrywa z chińskimi konkurentami Realme, OPPO i Życie.

Jak donosi Telekomunikacja ETdostawy smartfonów Samsunga w segmencie poniżej 10 000 funtów spadły o 84% w stosunku do roku poprzedniego, a ogólny udział firmy w rynku dostaw smartfonów spadł z 24% w pierwszym kwartale 2019 r. do zaledwie 16% w pierwszym kwartale 2020 r. Mimo że kilku producentów OEM zawiesili produkcję smartfonów w kraju ze względu na Covid-19, Vivo, Realme i OPPO odnotowały znaczny wzrost udziału w rynku w pierwszym kwartale 2020 roku. Vivo zdołało utrzymać drugie miejsce i odnotowało ogólny wzrost z 12% udziału w rynku w pierwszym kwartale 2019 r. do 17% w pierwszym kwartale 2020 r. Podobnie Realme i OPPO również odnotowały niezwykły wzrost, przy czym udział Realme w rynku w pierwszym kwartale ubiegłego roku wynosił 7%. do 14% w tym roku, a OPPO udało się zapewnić sobie 12% udziału w rynku, w porównaniu z 7% w roku ubiegłym, przy ogólnym wzroście dostaw o 83%.

To jednak nie wszystkie złe wieści dla Samsunga, ponieważ firma po raz kolejny utrzymała czołowe miejsce w segmencie smartfonów premium (30 000 funtów i więcej), wyprzedzając przy tym OnePlus. Xiaomi utrzymało pozycję lidera na rynku indyjskim, odnotowując wzrost o 6% r/r w pierwszym kwartale 2020 r., osiągając najwyższy w historii udział w rynku (30%) od pierwszego kwartału 2018 r. Ogółem dostawy smartfonów w Indiach wzrosły skromnie o 4% rok do roku, osiągając nieco ponad 31 milionów sztuk w pierwszym kwartale 2020 r. Spadek wysyłek został bezpośrednio przypisany wybuchowi Covid-19, który doprowadził do gwałtownego rocznego spadku w marcu 2020 r. (-19%). Ponadto raport ujawnia, że ​​POCO, który rozpoczęła działalność jako niezależna marka na początku tego roku udało jej się zdobyć 2% udziału w rynku w ciągu zaledwie miesiąca działalności i zapewnić sobie miejsce w pierwszej piątce marek w segmencie 15–20 000 funtów.

W oświadczeniu dotyczącym wpływu trwającej pandemii na indyjski rynek smartfonów firma Counterpoint's Starszy analityk ds. badań Prachir Singh powiedział: „Wpływ wirusa Covid-19 na Indie był stosunkowo łagodny do czasu połowa marca. Jednak aktywność gospodarcza spadła, ponieważ ludzie oszczędzają pieniądze w oczekiwaniu na dłuższy okres niepewności i niemal całkowitą izolację… Ponieważ blokada najbardziej odczuje konsumentów podstawowych smartfonów, popyt na smartfony klasy podstawowej spadnie w najbliższej przyszłości. Uważamy, że popyt przesunie się na drugą część roku. Nawet jeśli sytuacja ustabilizuje się do połowy roku, ludzie mogą wstrzymać się z zakupami do okresu świątecznego.” – czytamy w raporcie ponadto ujawnia, że ​​agencja szacuje, że w całym kalendarzu łączna liczba dostaw smartfonów spadnie o 10%. rok.

Przez: Telekomunikacja ET